ANNO 2015

Anajsela

Chovatelská stanice

Naše malá, rodinná chovatelská stanice Anajsela se nachází v malebném městečku Lázně Bělohrad v podhůří Krkonoš.

Chovem plemene Flat Coated retriever jsem se začala zabývat v roce 2013, kdy jsem si do rodiny pořídila naši první hnědou fenku Carmen Jolly Subri.

Původně měla být Carmenka pouze kamarádem a členem rodiny, postupem času se ale ukázalo, že flatíci budou v našich srdcích po celý náš život.

V roce 2013 jsme s Carmenkou vyzkoušeli hned dvě výstavy. V červenci si Carmen přivezla krásný posudek a hodnocení VN1 ve třídě štěňat z Mezinárodní výstavy psů v Mladé Boleslavi. V srpnu ve třídě dorostu získala opět krásný posudek a hodnocení VN1 a postoupila do odpoledního klání o nejkrásnějšího dorostence Národní výstavy Mladé Boleslavi, kde se umístila na překrásném 2. místě a odvážela si domů nejen veliký pohár, ale především obrovský úspěch. Tehdy jsme se rozhodli, že se pokusíme Carmenku uchovnit.

Během roku 2014 splnila Carmen povinné výstavní úspěchy, v září 2014 zkoušky vloh OVVR a v lednu 2015 byla vyšetřena na DKK a DLK obojí s výsledkem 0/0. V únoru 2015 se z Carmen oficiálně stala chovná fena. Tehdy byla také oficiálně zaregistrována naše chovatelská stanice Anajsela.

Rok 2015 se také nesl ve znamení úspěchů. V květnu Carmen úspěšně složila Canisterapeutické zkoušky, čímž se zařadila mezi aktivně pracující psy spolku Animal Therapy a také na Mezinárodní výstavě v Litoměřicích získala svůj první titul V1, CAC.

Rok 2016 se nám také velmi podařil. Carmen si 8.5. vyběhala na Pojizerské výstavě svůj první titul V1, Vítěz třídy, Krajský vítěz a následně 31.5. se nám ji podařilo úspěšně nakrýt. Ty 2 měsíce byly nekonečné, ale 29.7.2016 jsme se mohli poprvé radovat z porodu 9 nádherných štěňátek – Carmen porodila 5 holčiček a 4 chlapečky. Následně, 10 týdnů po porodu nám udělala radost ještě větší, kdy 8.10. složila Klubové podzimní zkoušky KCHSL ve Sloveči. Tím se Carmen zařadila do honitby místního mysliveckého spolku.

Z vrhu A jsem si doma nechala první narozenou holčičku – Agnes Brown Sugar Anajsela – ta se stala skvělou parťačkou pro svojí maminku a velkou psí nadějí pro příští chov. Agnes zdědila obrovské pracovní vlohy po své mamince Carmen a babičce Jessice, navíc sklízí úspěchy i na poli výstavním. První zkoušky OVVR složila již v 9.měsících, poté následovaly canisterapeutické zkoušky a ve svých čerstvých dvou letech složila zkoušky nejvyšší - Klubové podzimní zkoušky retrieverů. Agnesce dnes chybí již poslední titul a doma budou šampionky hned dvě.

Rok 2018 je rokem štěňátek vrhu B - tatínkem se stal velmi nadějný zahraniční pejsek Steelriver Follow the Sun (imp.Skotsko). Nakonec se nám z tohoto spojení dne 30.6. narodilo 10 štěňátek - 4 krásné princezny a 6 rytířů. O to zajímavější je tento vrh, že je černo-hnědý a převládla velmi vyjímečně hnědá. Také k nám do party přibyl krásný černý pes Ike "Ajk" - Black Ice Rose Bohemian Ariston. Ike perfektně zapadl a utvořil s holkama nerozlučnou trojku, která bez sebe neudělá krok, vítá se a miluje se na všechny flatí strany. Konec roku byl pro nás trochu hektický, na poslední chvíli jsme se rozhodli, že Agnesce dopřejeme štěňátka již v zimě. 18.11.se nám ji podařilo úspěšně nakrýt pejskem "Jamiem" a těšili jsme se, jak to dopadne.

Rok 2019 se zatím nese kompletně v miminkovském duchu - 16.1.2019 se Agnes narodila její první štěňátka. Má rozum a nadělila nám krásných 7 miminek, péči o ně naprosto skvěle zvládá a mimča nádherně rostou. Máme 2 chlapečky (černého a játrového) a 5 holek (3 černé a 2 játrové). Vrh C se velmi povedl, všechna štěňátka odjížděla s novými rodinkami bez problémů - pro mne to byla i první zkušenost s exportem štěňátek. Poprvé naše odchovy vycestovaly a my jsme na obě holky moc pyšní.

Další vrh plánujeme až za delší čas - Agneska potřebuje nabrat sílu a odpočinout si. My naopak do smečky přivítáme dvounohého mrňouska, který bude vyžadovat více pozornosti. Takže se budeme těšit na vrh D v roce 2021 - z něj by nám doma měla zůstat jedna krásná nadějná holčička.

Naši psi jsou především členy naší rodiny a partnery v životě, proto nás všude doprovází. Flatík je opravdu „Petr Pan v říši psů“ a život s ním je krásný, jedinečný, veselý a každý den úplně jiný….