ANNO 2015

Anajsela

Chovatelská stanice

S dovolením si z FB stránky Množky a množírny v ČR půjčuji, proč neohrožovat svou fenku tím, aby měla štěňátka….já jako chovatel maximálně doporučuji a souhlasím s kastrací Vašich (i mých fenek) pokud neplánuji nebo JIŽ neplánuji štěňátka. Proto i v mých smlouvách najdete, že si nepřeji, aby na mnou odchovaných fenkách bylo chováno bez PP. Odchov štěňat není jen to hezké – patří k tomu starost nejen o fenušku a její zdraví, ale i o štěňátka a jejich další osud. Patří k tomu to, že máte doma větší množství batolat bez plenek, které musíte nakrmit a musíte se jim věnovat avše je níže popsané, i když ceny jsou velmi hrubě orientační

Kastrace není jen zárukou, že Vaši fenečku „omylem“ nenakryje cizí pes, že nebudete „omezováni“ 2x ročně háráním, kdy se nebudete moci hnout z domu, ale také nebudete muset přemýšlet nad nemocemi jako jsou zánět dělohy, rakovina pohlavních orgánů fenky apod., předejdete tím i rizikové kastarci v pozdějším věku fenky, kdy odpadne obava při uspání a rekonvalescenci feny.

 

 

napsala: Nikola Procházková

Máte užasnou fenku kříženec, super povaha zdravá a chcete štěňátka?Nikdo vám chov na vaší feně samozřejmě nemůže zakázat, ale je tu jisté morální hledisko.
Mám tu něco na zamyšlení:

ZDRAVÍ
Jak víte, že je zdravá? Mají rodiče testy? nebo má testy aspoň fenka, kterou plánujete krýt?
Budete chtít testy i pro otce svých štěňat? Koneckonců je v zájmu vás i budoucích majitelů štěňátek mít pejsky zdravé.
RTG kloubů a kyčlí? máte/nemáte? budete dělat a požadovat?

POVAHA
Vaše fenka je super, bude stejně super i otec? Co když některý z předků byl agresivní/ bázlivý? Jistě štěně z velké části ovlivňuje chovatel a následně nový majitel, ale roli hraje i genetika.

NÁKLADY
Máte v záloze dostatečné finanční prostředky pro zajištění vrhu a jeho péče? Řekněme, že fenka bude mít 4 štěňátka
Porodní bedna řekněme 2000 kč svépomocí ….
Kvalitní krmivo pro fenu v době březosti, po porodu a pro štěňata do věku osmi týdnů – 4000 kč řekněme
Odčervení štěnat od 14.dnů věku po 14 dnech to máme 3 talety do doby než půjdou štěnda do nového domova 3*30 kč/štěně + 3*90kč matka = 450 kč
Očkování v šesti týdnech cca 300 kč /štěně = 1200 kč
Čipování (pokud budete vypisovat smlouvu mělo by být štěně nezaměnitelně označeno a pokud čip registrujete na sebe, máte aspoň minimální vazbu na štěně do budoucna) 500kč/ štěně = 2000 kč
+ nějaké deky pod štěnata, podložky…
jsme šmahem na +- 10 000 kč jen za to nejzákladnější a pokud vše pujde dobře

A ted se něco pohnojí (štěňata budou velká, matka bude mít jiné problémy prostě se stane průser)
Císařský řez cena se může vyšplhat až na 10 000 kč
Fena nebude moci kojit tak to bude mléko pro štěnata + váš čas pravidelně ve dne v noci vstávat a krmit….

a už jsme se dostali na cifru 20 000 a více za vrh kříženců (pokud by se započítala cena zdr,testů feny případně na vaši žádost i psa – můžete být na dalších 10000 kč)
štěně prodáte za symbolickou částku 1500 kč….

VÝBĚR DOMOVA
měli sjte naslibované domovy po rodině, ale došlo na lámání chleba a udáte tak jen jedno štěně třeba…co zbylá štěnata?
Zrovna se na vaše křížence nikdo neozve necháte si je? vyhodíte? A co když najdete super domov a za čas zjistíte, že na dceři po vaší úžasné fence někdo množí štěňátka….
Co budete dělat, když se po dvou týdnech nový majitel rozhodne, že štěně neni nic pro ně (kaká, čůrá, kouše) a chce štěně vrátit? necháte ho svému osudu ? vemete si ho?
Co když vám zůstanou všechny? máte dostatek prostoru, času a financí zajistit kvalitní a plnohodnotný život všem?

A co ty testy? Zachováte se zodpovědně, uděláte testy a podle toh se rozhodnete nebo si zahrajete genetickou loterii zda se narodí štěňata zdravá nebo ne? (Třeba marble gen může být i skrytý a při kříženců dvou těchto jedinců máte vlkou ,,šanci“ na narození postiženého štěněte)…..
A co když dojde na nejhorší a vaše milovaná úžasná fenka porod nezvládne a přijdete o ni? Pokud máte křížence (nebo jiné psy s nejasným původem) může se stát, že štěnata budou příliš velká a fenku skutečně ohrozí) jsou plemena, která mají porody rizikovější… jste ochotni všechno podstoupit? stojí vám to všechno za ten pocit ,,mít jednou štěňata“ nebo ,,mít štěně po své fence“ ? Není lepší pomoci pejskům v útulku a vzít si rovnou štěně?