ANNO 2015

Anajsela

Chovatelská stanice

V sobotu 14.8. jsme se zúčastnili naší druhé britské výstavy. Vyrazili jsme všichni společně již v pátek, protože město Bournemouth se nachází na jižním pobřeží Anglie. Pejsci zvládli noc v hotýlku náramně, my a Mariánka také, a tak jsme ráno po vydatné snídani, vyrazili směr výstava.

rozhodčí: Mr. R.A. Stafford

Black Ice Rose Bohemian Ariston – veteran class – 3rd place, qualif.Crufts 2022

Agnes Brown Sugar Anajsela – novice class – 3rd place, qualif.Crufts 2022

ChCZ Carmen Joll Subri – veteran class – 4rd place, Reserve

 

K našemu obrovskému překvapení a obrovské radosti se Ike a Agnes kvalifikovali na největší světovou výstavu, která se každý rok pořádá v Birminghamu – CRUFTS 2022.

V sobotu ráno jsme vyrazili do města Bath, kde se konala klubová výstava Flat Coated retrieverů při Southern Flatcoated retriever Club (UK). Věděli jsme, že hned první třídou, která se posuzuje, jsou feny veteránky a my tak musíme být na místě předně v 10:15. No co Vám budem povídat – z auta jsme vybíhali 10:03, já si v rychlosti připla číslo 60 (které patřilo Ikovi) a z kruhu mě ještě vyhnali pro správnou 61, která patřila Carmen….začátek výborný. Než jsem udělala první kolečko s Carmenkou, tak jsem byla na omdlení s tepem na 180 🙂 Ale den to byl překrásný. Měli jsme možnost vidět poprvé pohromadě spoustu britských flatíků (121) – nádherná podívaná.

Naše pejsky jsme vystavovali ve 4 třídách, kdy Carmen byla přihlášená kromě třídy veteránů do třídy játrových fen. Ve Velké Británii nejsou třídy rozdělené podle věku (kromě štěňat, dorostu a veteránů), pes tak může startovat hned v několika třídách – no a protože Mína se vystavuje raději než Agneska, tak jsem napoprvé riskla Open Liver Bitch s ní. Ike byl přihlášen do veteránů a Agnes do třídy Graduate, která byla ale velmi silně obsazena a Agnes byla jedinou játrovou fenkou v této třídě. Pro zajímavost ve Velké Británii se uděluje prvních 5 míst a pouze prvním se píše posudek.

Judge: Karen Joyce

Carmen Jolly Subri

Veteran class – 5th, VHC

Special open liver class – 1st, Best Liver bitch in Show

 

Black Ice Rose Bohemian Ariston 

Veteran class – 5th, VHC

 

Agnes Brown Sugar Anajsela

Graduate class

 

Na to, že jsme výstavu skoro nestihli dobrý ne 🙂 Tak jsme snad českým flatíkům neudělali ostudu. Mína se předváděla jako můj malý játrový bůh….jsme na ně neskutečně pyšní, na všechny!!

Dne 29.7. oslavil náš první vrh A své 5.narozeniny – mezi všemi oslavenci je samozřejmě naše milovaná Agneska. Přejeme Vám všem všechno nejlepší k narozeninám. Maminka Carmenka, sestřička Agnes a strejda Ike Vám posílají blízanec na čumáček a klepou tlapičkou.

I když se tváří tak týraně, tak si ten dort a sloníka od Marianky vážně užila 🙂

O tomto víkendu proběhlo Derby ČR – vrcholové zkoušky přinášení retrieverů , na které se musí pes nominovat absolvovanými zkouškami v předchozím roce. Jsme neskutečně pyšní na játrovou holčičku z vrhu B, která se pár dní před svými 3.narozeninami zúčastnila a úspěšně zkouškami prošla.

Beyonce Star Anajsela – KZPR Ratiboř – 370 b. III.cena

Tohle je prostě chovatelský sen!

Dlouho jsme se neozvali, tak Vám napíšeme pár novinek ze zákulisí naší CHS…

  1. Štěňátka z vrhu D jsou všechna ve svých nových domovech a mají se báječně, tedy alespoň podle toho, jak se hlásí jejích páníčci….aneb jak napsala panička Petra Pana „jsou bystří jako bystřina a rychlí jako průjem..“
  2. Byli jsme na měsíční skok v Čechách a bylo to báječné…kromě parádní společné vycházky odchovů jsme zvládli i předat všechna štěňátka a věnovat se především našim dvěma veteránům. Ike i Carmen absolvovali oba kompletní krevní vyšetření se skvělými výsledky a Ikovi se hojí rána po operaci na zadní nožce, kde jsme řešili odstranění kosmetického výrůstku. Agnes před odjezdem do Čech začala hárat, takže máme zase na půl roku vystaráno a teď už jen ladíme ženicha pro vrh E (podle okolností bude krýt na podzim nebo na jaře).
  3.  Z Ika je chovný pes– je to pro nás důležitý krok, kdy bude možné ho případně využít v našem chovu. Rozhodli jsme se tak pro jeho výbornou povahu, zdraví a dlouhověkost. Také přišli jeho výsledky lokusu E – Ike nenese žlutou a je tedy EE.
  4. Poprvé jsme se rozhodli poskytnout štěně z našeho odchovu na výcvik, jako asistenčního psa. Konkrétně z pejska Disney Mickey Mouse Anajsela by se měl za několik měsíců (pokud vše dobře půjde) stát detekční pes pro záchvatové onemocnění u dětí. Měl by tak být nejlepším přítelem po boku svého malého páníka a pomáhat mu žít normální život – detekovat by měl cukrovku, epilepsii nebo jiné podobné onemocnění. Rozhodli jsme se tak i proto, že organizace Pes pro Tebe, která tyto pejsky cvičí, zná velmi dobře našeho odchovanečka Barnabaška.
  5. Beyonce Star Anajsela se jako první odchovanec v historii nominovala díky svojí pracovní sezóně 2020 na Derby ČR retrieverů pořádaným KCHLS ve dnech 5.-6.6. Díky svojí skvělé sezóně se také umístila v Mountfield cupu jako 4. nejlepší pracovní fena FCR a zároveň také jako 4. nejlepší pracovní jedinec FCR roku 2020. Jsme na ní nesmírně pyšní!
  6. Čeká nás kompletní renovace webu, máme nové logo a začínáme chystat některé změny….no nenudíme se

Štěňátkům z vrhu D je už 5 týdnů. Už mají vyrostlé zoubky, krásně koukají na svět, moc jim chutnají granulky a piškotky, objevují okolí a čas s nimi se pomalu krátí. Je to takové malé flatí komando.

Štěňátka už jsou očipovaná a chystají se na své první očkování, které proběhne po 6.týdnu.

Stárynka nám dělá samou radost. Star se jako náš první odchovanec umístila v kvalifikační tabulce na  Derby ČR Klubu chovatelů loveckých slídičů. Jsme na ní nesmírně pyšní.

Další krásnou novinkou je, že se Star stala zakladatelkou CHS Star´s Gundogs, kde mají v plánu její první štěňátka. Více info zde

Moc děkujeme Hrebikovým, za skvělou reprezentaci naší CHS

Naše chovatelská stanice se může pochlubit novým logem. Když nás motiv napadl, čekalo nás lehké dolaďování a je na světě. Samozřejmě jak jinak, než se siluetou naší Carmen, zakladatelky chovu. Tímto chci velmi poděkovat za trpělivost mému muži a také grafickému studiu Niarra Pro, že dokázali zpracovat to, co jsem jim poslala namalované a vyhověli všem mým vrtochům a úpravám.

Jak se Vám líbí?? Nám moc…

Ten čas ale utíká…štěňátkům jsou už 3 týdny. Za poslední týden udělali velikánský pokrok. Krásně používají nožičky, všichni už koukají na svět, ochutnali už svou první mléčnou kašičku a začínají prozkoumávat okolí nejen ohrádky doma, ale poprvé byli také venku na zahrádce. Je to banda modelů…nové fotky najdete ve fotogalerii

Už od rána jsme věděli, že se bude něco dít. Grace byla několik předešlých nocí neklidná a nervózní, bylo jasné, že se TO blíží. Opět se nám vyplatilo, že fenku necháváme v pohybu po celou dobu březosti a během porodu. Je to to nejzdravější, co můžeme pro rychlý a bezproblémový porod udělat…a tak se stalo, že navečer začala Grace rodit a během 4 hodin porodila 11 miminek. Pro všechny z nás to bylo překvapení, čekali jsme tak max.9 . Překvapením byl i poměr pohlaví a barev. Někdy se prostě musíte smířit s tím, že přírodu neošálíte, a tak se stali, že i když oba rodiče nesou vlohu pro hnědou barvi, všechna štěňátka ve vrhu jsou černá….malé Grace a malí Gumpíci každým coulem. Převahu tentokrát mají kluci.

Když mi vrtalo hlavou, jaké téma vrhu by bylo originální a co by se mohlo líbit, byla to jasná věc. Když jsem nervózně Simče téma Disney navrhovala, byla jsem šťastná, že zajásala taky. Vždycky hledáme jméno, které bude originální a použitelné pro život. Víme, že páníčci ne vždy chtějí pejskovi tak říkat, ale znáte to….máme prostě zodpovědnost 🙂 A tak vítáme na světě Mickeyho a Minnie, Tinker Bell a Peter Pana, Rapunzel a Flynna, Olafa a Svena, Moanu a Mauiho a jedináčka Mowgliho. Ovšem nebojte se o něj, Mowgli nezůstane jedináčkem, bude mít svého parťáka – jeho dvojicí je strejda Baloo Bear z vrhu B.

OVĚŘENÍ VLOHOVÝCH VLASTNOSTÍ RETRIEVERŮ

To je taková psí maturita. Můžete na ně s vaším štěnětem trénovat už od příchodu domů, protože nejnižší možný věk pro absolvování těchto zkoušek je 6 měsíců. Je to proto, že s vlastnostmi, které se na zkouškách testují, se štěně narodí. Jednotlivé disciplíny jenom ověří, že je pes po této stránce v pořádku a lze jej použít chovu. Proto jsou OVVRka jednou z podmínek pro uchovnění. Já osobně si myslím, že není moc kam pospíchat – zkoušky klidně může pejsek složit ve 2 nebo 3 letech. Člověk má tak šanci dopilovat po pubertě to, co nestihl předtím.

Pořídili jste si pejska s PP a chcete, aby byl alespoň průměrně poslušným kamarádem? Proč svoje snažení nezavršit tím, že společně jako partneři, s důvěrou a pokorou absolvujete v podstatě první jednoduchou zkoušku, která má ale řád a svá jasná pravidla. Proč nevyužít nadšení vašich dospívajících dětí a neudělat ze zkoušky společný cíl. Ale pozor – zkoušky může absolvovat až osoba starší 15-ti let a to s doloženým souhlasem rodičů. Je to především kvůli střelbě z brokové zbraně, kterou se testuje reakce na výstřel. Je to ale meta, kterou můžete odstartovat vášeň pro kynologický sport.

Co je předmětem zkoušky…

1.Povaha: Při této disciplíně se testuje to, aby pes nebyl příliš bázlivý nebo agresivní. Taková zvířata by měla být automaticky vyřazena z chovu, aby nepřenášela svou povahu dále.

2. Chování po výstřelu: Flat je lovecké plemeno, proto se logicky nesmí bát výstřelu. Tato disciplína simuluje hon, kdy je pes volně vypuštěn na louce, rozhodčí vystřelí z brokovnice a pozoruje, jak se pes zachová.

3.Nos: Flat je lovecký slídič. Byl vyšlechtěn pro prohledávání terénu na suchu i ve vodě. Jeho největším pomocníkem je jeho čenich. Proto se při disciplíně zkouší, zda mu dobře funguje….zkušenější oko už jasně vidí, že pes právně pracuje a jak.

4.Aport v terénu: Retriever = přinašeč. Při této disciplíně se zkouší, zda pes přinese odhozený (minimálně 500g aport). Aport odhazuje rozhodčí, proto je dobré trénovat to s pomocníkem.

5.Vodění psa na volno a na vodítku: Při této disciplíně je ověřeno, že pes na prověšeném přepínacím vodítku jde bez tahání u nohy vůdce (levé) a stejně tak bez vodítka.

6.Aport z vody a ochota k práci na vodě: Psovi je vhozen rozhodčím aport na hlubokou vodu tak, aby pes prokázal, že jde do vody ochotně a plave. Aport předává vůdci na suchu do ruky.

7.Kontakt s vůdcem a vrozená chuť psa k práci: Posuzuje se během celých zkoušek pomocnými známkami.

Zkoušky OVVR organizují v ČR 2 chovatelské kluby – Retriever klub (RKCZ) a Klub chovatelů loveckých slídičů (KCHLS). Známkuje se každá jednotlivá disciplína – známkami 4-0, kdy známky 4-1 jsou hodnoceny Prospěl a alespoň jedno 0 automaticky vyřazuje psa ze zkoušek. O však není vyřazující známkou z chovu, pes může absolvovat zkoušky znovu klidně se samými 4 – je to jako u lidí, někdy se prostě jen špatně vyspíte a neklapne všechno tak, jak má.

Pokud nemáte ambice odchovávat štěňátka, ale rádi byste se věnovali zkouškám a výstavám, pak vám doporučuji pořídit si pejska nebo dejte svou fenku vykastrovat. Na zkoušky a výstavy nejsou připuštěny fenky, které hárají nebo jsou ve druhé polovině březosti. Pejska kastrovat nemusíte (na výstavu ani nesmíte s kastrovaným psem) a můžete s ním navíc obohatit základnu chovných krycích jedinců v ČR, pokud absolvujete zbytek podmínek pro uchovnění psa.

Měla jsem osobně možnost zkoušky natáčet, pokud byste chtěli moje video vidět: ZDE

Kompletní řád OVVR s popisem disciplín: ZDE

Ze zkoušky nemusíte mít žádné obavy. Jděte si je užít – vy i pes, jako parťáci. Potkejte se s přáteli nebo i s novými lidmi – zkoušky i výstavy bereme v tom našem psím světe především jako společenskou událost. Nejde přece o život…

Dnes jsem dostala email, kde se na mne jedna snad budoucí panička obrací s dotazem na výchovu a výcvik štěněte. Jsem obrovsky vděčná za důvěru, kterou ve mě paní Petra má. A tak než odpovídat jen jí, zanechám stopu trvalou…

Filozofie naší chovatelské stanice je velmi jednoduchá. Tak jako ostatní se snažíme chovat co nejzdravější jedince, což je samozřejmě základ. Navíc jsme si ale vědomi dalších věcí. V chovu jsem se rozhodla využívat pouze standardně velké jedince – to proto, že flat coated retriever, jako původní britské plemeno, byl vyšlechtěn pro práci ve vodě, v rákosu, měl by být mrštnějším, lehčím, atletičtějším retrieverem. Bohužel v dnešní době není vyjímkou, že feny i psi dosahují kohoutkové výšky, která vysoce přesahuje doporučenou míru. Navíc mnoho majitelů zapomíná na zásady správné výživy a psi jsou těžcí. Další věcí, která je pro nás důležitá je výběr rodičů tak, aby alespoň jeden z nich opravdu splňoval povahové rysy loveckého psa. Pokud se někomu nelíbí, že je flat velmi aktivní, pracovité zvíře s pudy loveckého psa, pak by si neměl takového psa pořizovat. Je spousta jiných plemen, která jsou atraktivní vzhledem, ale nebudou mít tendenci aportovat vám vše, co najdou.

Rozhodli jste se pro štěně od nás…

V každém vrhu najdete klidnější a aktivnější mimina. Už od prvního dne vidíme, že s některým se páníci fakt nudit nebudou. Měli jsme tam kousky, kteří byli schopní vylézat z košíku pár hodin po narození. Měli jsme ve vrzích uprchlíky z porodní bedýnky, kteří přelezli sourozence a hodlali slepí a hluší prozkoumávat taje našeho domova – většinou v době, kdy jsme akutně potřebovali vyřešit nákup alespoň základních surovin, aby naše rodina nepomřela hlady. Ale taky jsme tam měli andílky, kteří na vás z bedýnky koukali a chtěli se jen mazlit. A taky suverény, kteří dávali jasně najevo, co si myslí a jaký je jejich životní postoj a názor.

Grace je dcera dvou lovecky vedených rodičů. Je velmi nadaná a učenlivá v rámci výcviku, ale její majitelka Simča úplně neměla ambice pokračovat v loveckém výcviku. Holky s naopak spolu pustily do canisterapie, a myslím, že díky ní se na sebe ještě více napojily.

Gump je mazel. Vyrovnaný, velmi přátelský představitel svého plemene. Má velmi výrazné vlohy pro lovecký výcvik.

Výběr miminka u nás je samo o sobě zajímavá věc. Narodilo se u nás 26 štěňat pro 26 rodin a řeknu vám jedno – hned po narození si vždy orientačně štěňata rozdělím ke každé rodině a ve 100% případů jsem se trefila. I když jsem nechala rodinu vybrat, stejně padla volba na štěně, o kterém jsem si myslela, že by jim mohlo sedět. Můj instinkt se prostě nemýlil a doufám, že se ani mýlit nepřestane 🙂 A myslím, že kdybyste se zeptali všech těch rodin, tak by svého kámoše neměnili. Věřte nám, že pokud chcete pejska jako parťáka na sport nebo nějakou práci, tak víme, proč vám nabízíme zrovna to či ono štěňátko. Že pokud chcete pejska na canisterapii, pak toho mazla taky nakoukáme lépe než vy za jednu nebo dvě návštěvy. Ale jedno je jisté, miminka mají stejný genetický základ od obou svých rodičů a je to jako s dětmi, jsou tvárná. Jak se k tomu postavíte vy, páníčci, to už je na vás…jednou jste si za partnera prostě zvolili flata.

Když si v 8.týdnu přinesete štěňátko domů, je od nás zvyklé na základní přivolání, je socializované jak jen to jde, je zvyklé na hluky, doteky, oční kontakt. A je potřeba, abyste v tom pokračovali a začali štěňátko vychovávat. Ta vaše chlupatá kulička je zvyklá na svou smečku a teď pro ní budete smečka vy. Je nejlepší doba na to, abyste štěně naučili perfektní přivolání a základní povely. Rozhodně nenechávejte štěněti nějaký prostor pro dětství. Potřebuje řád a režim. To co do něj od začátku vložíte, se vám mnohonásobně vrátí. Staňte se mu největší odměnou.

Přivolání: Jakmile pejska přivoláte jasný povelem (nejčastěji Ke mně), klekněte na kolena, nechte se oblízat, poskákat, proměňte se pro okolí v blázna a mimino chvalte. Mějte po ruce vhodný pamlsek, odměňujte. Nechte štěňátko také ale odběhnout, volně čuchat po okolí, necvičte jenom na zahradě – potřebujete i okolní rozptýlení. Bude se vás přirozeně držet, jste jeho jistota.

Venčení: Štěňata neumějí ovládat svěrače na 100% až do 6.měsíce. Počítejte prostě s tím, že budete mít doma batole bez plenky – můžete se uklidňovat tím, že vy máte jen jedno, kdežto my jich měli 7, 9,10?? 🙂 Určitě tedy nejsou na místě metody trestů a kárání v případě, že to prostě nestihnete ven. Je to totiž spíš vaše chyba než štěněte. Vy musíte štěndo po jídle a po probuzení popadnout a vyběhnout s ním ven na travičku. Nestihli jste to? Smůla. Stane se z vás na malou chvíli uklízečka. Stihli jste to? Paráda. Je čas na fistuli a roli blázna, kdy chválíme a chválíme.

Odložení a odpočinek: Naučte svého psa odpočívat. Venku si hrajeme, doma se odpočívá. A odpočívá se ideálně na jasně daném místě. Já chápu, že si chcete s tou kuličkou pohrát, děti jsou z něj nadšené, ale když mu nedáte chvilku pokoj, tak nedá pokoj ani on vám. A proč? Vy jste si ho takhle naučili. Pořiďte pejskovi pelíšek a umístěte ho tam, kde bude mít rozhled a bude na vás vidět. Ideálně ale také tam, kde nebude v průvanu a bude se mu tam dobře spát. Po procházce, hře, cvičení, pejska uložte tak, kde bude jeho Místo. Věřte, že velmi oceníte, když bude váš pes znát tento povel. Můžete jasně ukázat, kdy se chcete mazlit a budete si hrát a kdy je čas na odpočinek. Věčně spinkající a unavené štěně se na své místečko rychle naučí.

Hra a cvičení: To je samozřejmou součástí života s pejskem. Ale pozor! Zapomeňte na klacky a míčky. Zapíchnutý klacek je nejčastější úraz, který se vám může stát a věřte, že to není nic hezkého. Pořiďte si jasně dané pomůcky. Rozlišujte jasně, co se bude dít. Jdeme si hrát – tak se podle toho chováme. Máme hračku k tomu určenou. Jdeme cvičit – máme konkrétní pomůcky jako jsou například aporty určené pro výcvik psů dummy. Dummy aport se hodí na výcvik na suchu i na vodě, protože plave. Můžete si vybrat z různých barev, váhou nešetřete, začíná se na 500g. Opravdová zvěř je daleko těžší, nebojte.

Chůze na vodítku: Učený z nebe nespadl. Obojek nebude pravděpodobně problém. Štěňata jsou zvyklá mít rozlišovací obojky už od narození. Vodítko většina štěňat řeší. Nejsnadnější věcí jak štěně naučit chodit na vodítku je připnou vodítko na obojek a nechat štěňátko vodítko za sebou tahat. Zvykne si na něj a po několika trénincích ho jen zvednete a máte malého šprtíka, co šlape jako velký frája. Pokud mohu doporučit, používejte u psa normální obojek a vodítko. Obojek ve správné šířce upozorní psa na chybu daleko rychleji. Kšíry naopak dají psovi volnost, bude mít daleko větší sílu, protože místo tahu se přesune z krku na hrudník a ramena. Kšíry jsou však výborná věc pro psí sport jako je běh se psem, koloběžka, turistika apod. Na tyto aktivity ale doporučuji pořídit si k tomuto účelu vytvořené speciální produkty od značek, které se na to dlouhodobě specializují.

Obecně se dá říci, že co svému psovi dovolíte, to bude dělat. Nechcete aby vás vítal skákáním? Tak si k němu sedejte na bobek, případně se s ním po příchodu domů vůbec nevítejte. Nedejte mu znát, že je to nějaká vyjímečná situace. Nechcete, aby žebral u stolu? Dejte psovi jasně najevo, kde je jeho místo, po dobu vaší večeře. A nepovolte. Uděláte-li ústupek, pak to pes velmi rychle pochopí a bude to zkoušet. Věřte mi. Nechcete, aby s vámi seděl na gauči? Neberte si ho na něj ani v náručí jako miminko. Jestli se chcete mazlit, pak je k tomu jasně určený prostor – podlaha.

Příště Vám řeknu, proč si myslím, že je fajn složit s pejskem alespoň OVVR – tedy takovou malou retrieveří maturitu.

Napadla mě dneska taková věc…

Uvažujete-li nad jménem pro svého pejska, neomezujte se na jméno, jaké má v průkazu původu. To, že se Váš pejsek nějak jmenuje není nikterak směrodatné pro to, jak mu chcete říkat. Nebojte se, nikdo po Vás nebude vyžadovat, abyste to neměli podle svého…

My jako chovatelé (alespoň většina) bereme jména štěňat jako prostor, kde se můžeme vyřádit. To ovšem nemění nic na tom, že pokaždé, když u nás v Anajsele vymýšlíme jméno, snažíme se, aby se eventuálně dalo použít. Ne každý má nápad na to, jak by měl tomu jejich kámošovi říkat a někdy dokonce může změnit i názor, protože mu PP jméno přijde originální. Jako třeba Pavla – ta si ve vrhu B přála pesanovi říkat Berry – a tak dostal pejsek jméno Baloo Bear, nakonec mu doma říkají krásně, originálně Balů. Takže nám věřte! Jména vrhu dlouho dopředu promýšlíme a vymýšlíme, ladíme ho na povahu, barvu, temperament…prostě má svůj smysl. Věřím, že jménem pejskovi dáváme něco do vínku – omen nomen – takže snad i tentokrát se trefíme a budete stejně nadšeni, jako jsme ze jmen my…

 

Na facebookových stránkách naší CHS jsme odstartovali soutěž. Schválně, dokážete podle nápovědy, kterou každý den zveřejníme, uhodnout téma vrhu D???

Gracinky pupík parádně roste. Pomalu se z ní stává elegantní hrošík….A jdeme do finále! Za 7-10dní se na nás přijdou podívat flatí štěňátka ze spojení Grace a Gumpa. My se na ně moc těšíme, a co Vy??

Můžete nás sledovat i na facebooku naší CHS – Anajsela kennel