ANNO 2015

Anajsela

Chovatelská stanice

OVĚŘENÍ VLOHOVÝCH VLASTNOSTÍ RETRIEVERŮ

To je taková psí maturita. Můžete na ně s vaším štěnětem trénovat už od příchodu domů, protože nejnižší možný věk pro absolvování těchto zkoušek je 6 měsíců. Je to proto, že s vlastnostmi, které se na zkouškách testují, se štěně narodí. Jednotlivé disciplíny jenom ověří, že je pes po této stránce v pořádku a lze jej použít chovu. Proto jsou OVVRka jednou z podmínek pro uchovnění. Já osobně si myslím, že není moc kam pospíchat – zkoušky klidně může pejsek složit ve 2 nebo 3 letech. Člověk má tak šanci dopilovat po pubertě to, co nestihl předtím.

Pořídili jste si pejska s PP a chcete, aby byl alespoň průměrně poslušným kamarádem? Proč svoje snažení nezavršit tím, že společně jako partneři, s důvěrou a pokorou absolvujete v podstatě první jednoduchou zkoušku, která má ale řád a svá jasná pravidla. Proč nevyužít nadšení vašich dospívajících dětí a neudělat ze zkoušky společný cíl. Ale pozor – zkoušky může absolvovat až osoba starší 15-ti let a to s doloženým souhlasem rodičů. Je to především kvůli střelbě z brokové zbraně, kterou se testuje reakce na výstřel. Je to ale meta, kterou můžete odstartovat vášeň pro kynologický sport.

Co je předmětem zkoušky…

1.Povaha: Při této disciplíně se testuje to, aby pes nebyl příliš bázlivý nebo agresivní. Taková zvířata by měla být automaticky vyřazena z chovu, aby nepřenášela svou povahu dále.

2. Chování po výstřelu: Flat je lovecké plemeno, proto se logicky nesmí bát výstřelu. Tato disciplína simuluje hon, kdy je pes volně vypuštěn na louce, rozhodčí vystřelí z brokovnice a pozoruje, jak se pes zachová.

3.Nos: Flat je lovecký slídič. Byl vyšlechtěn pro prohledávání terénu na suchu i ve vodě. Jeho největším pomocníkem je jeho čenich. Proto se při disciplíně zkouší, zda mu dobře funguje….zkušenější oko už jasně vidí, že pes právně pracuje a jak.

4.Aport v terénu: Retriever = přinašeč. Při této disciplíně se zkouší, zda pes přinese odhozený (minimálně 500g aport). Aport odhazuje rozhodčí, proto je dobré trénovat to s pomocníkem.

5.Vodění psa na volno a na vodítku: Při této disciplíně je ověřeno, že pes na prověšeném přepínacím vodítku jde bez tahání u nohy vůdce (levé) a stejně tak bez vodítka.

6.Aport z vody a ochota k práci na vodě: Psovi je vhozen rozhodčím aport na hlubokou vodu tak, aby pes prokázal, že jde do vody ochotně a plave. Aport předává vůdci na suchu do ruky.

7.Kontakt s vůdcem a vrozená chuť psa k práci: Posuzuje se během celých zkoušek pomocnými známkami.

Zkoušky OVVR organizují v ČR 2 chovatelské kluby – Retriever klub (RKCZ) a Klub chovatelů loveckých slídičů (KCHLS). Známkuje se každá jednotlivá disciplína – známkami 4-0, kdy známky 4-1 jsou hodnoceny Prospěl a alespoň jedno 0 automaticky vyřazuje psa ze zkoušek. O však není vyřazující známkou z chovu, pes může absolvovat zkoušky znovu klidně se samými 4 – je to jako u lidí, někdy se prostě jen špatně vyspíte a neklapne všechno tak, jak má.

Pokud nemáte ambice odchovávat štěňátka, ale rádi byste se věnovali zkouškám a výstavám, pak vám doporučuji pořídit si pejska nebo dejte svou fenku vykastrovat. Na zkoušky a výstavy nejsou připuštěny fenky, které hárají nebo jsou ve druhé polovině březosti. Pejska kastrovat nemusíte (na výstavu ani nesmíte s kastrovaným psem) a můžete s ním navíc obohatit základnu chovných krycích jedinců v ČR, pokud absolvujete zbytek podmínek pro uchovnění psa.

Měla jsem osobně možnost zkoušky natáčet, pokud byste chtěli moje video vidět: ZDE

Kompletní řád OVVR s popisem disciplín: ZDE

Ze zkoušky nemusíte mít žádné obavy. Jděte si je užít – vy i pes, jako parťáci. Potkejte se s přáteli nebo i s novými lidmi – zkoušky i výstavy bereme v tom našem psím světe především jako společenskou událost. Nejde přece o život…